הזרקת פלסטיק

ייצור מוצרי פלסטיק בהזמנה אישית נעשה בשיטות שונות, אחת מהן היא הזרקת פלסטיק. בשיטת הזרקת פלסטיק מזריקים את חומר הגלם לתבנית לטובת ייצור מוצרים שונים, מצעצועים, דרך חלקי רכב ועד פקקים של בקבוקים. יתרונות השיטה בכך שהיא יעילה גם כאשר מדובר במוצרים מורכבים, היא מהירה, מאפשרת איכות גבוהה של ייצור ומעניקה חופש עיצובי. בנוסף, היא מאפשרת לייצר מוצרי פלסטיק בכמויות גדולות.

IG SOLUTIONS מתמחה בפיתוח, תכנון וייצור תבניות הזרקה והזרקת ומעניקה פתרון מלא לייצור, פיתוח ותכנון חלקי פלסטיק בטכנולוגיית הזרקה, כולל אספקת ליווי מלא מתכנונו של המוצר ועד לייצור הסופי שלו, תוך כדי שיתוף פעולה מלא עם הלקוח ובהתאם לצרכיו. בנוסף, החברה מתמחה בייצור והזרקה בחדר נקי למוצרים בתחום תעשיית המדיקל והפארמה. 

מה זה הזרקת פלסטיק?

התהליך של הזרקת פלסטיק קיים כבר אלפי שנים ומבוסס על התהליך המוכר של יציקת חומר במצבו המותך אל תבנית מוכנה מראש. יחד עם זאת, תהליך הזרקת פלסטיק שונה מתהליך יציקת מתכות, שכן מצבו הצמיגי של הפלסטיק אינו מאפשר לצקת אותו לתבנית בפשטות וזו הסיבה שנדרש לחץ רב. 

הזרקת פלסטיק מבוצעת על ידי מכונות ייעודיות, אשר מערבבות את חומר הגלם ומזריקות אותו לתוך התבנית. מכונות אלו כוללות יחידת הזרקה עם משפך אשר מזין את המכונה בחומר הגלם, גוף חימום ובוכנת הזרקה אשר מזריקה את החומר לתוך התבנית. כאשר גוף המכונה תומך בשני חלקי התבנית ונע קדימה ואחורה.

מהן תבניות להזרקת פלסטיק?

מכונת הזרקת הפלסטיק הראשונה נכנסה לשימוש בשנת 1872 ולמרות שלא השתמשו בה למטרה שעבורה נוצרה במקור (ייצור כדורי ביליארד מפלסטיק ולא משנהב), היא כן הפכה למבוקשת ושימשה לייצור מוצרי פלסטיק שונים.

התבניות עצמן, מאפשרות ליצור כמויות גדולות של מוצרי או חלקי פלסטיק תוך זמן קצר, ולכן הן הפכו לאמצעי ייצור המוני.

מה ניתן לייצר באמצעות תבניות להזרקת פלסטיק?

תבניות להזרקת פלסטיק הן פתרון מעולה ולכן נחשבות לשימושיות ביותר עבור ייצור המוני. ניתן לייצר בעזרתן כל דבר כמעט, מצעצועים לילדים ועד חלקים מורכבים של מכשירים לתעשיות רפואיות וביטחוניות. ממוצרי פלסטיק שלמים וגדולים כמו למשל פחי אשפה ועד לחלקים מכנים זעירים.

איך נראה תהליך הזרקת פלסטיק? 

תהליך הזרקת פלסטיק כולל את השלבים הבאים:

  • היתוך הפלסטיק – בהתאם לסוג הפלסטיק הנבחר למוצר. זה השלב הראשוני בו מתיכים את חומר הגלם לנוזל כדי שניתן יהיה להזריק אותו לתבנית.
  • סגירה ונעילה של שני חלקי התבנית – לאחר היתוך החומר השלב הראשון בכל תהליך הזרקה יכלול את סגירת התבנית והצמדת שני חלקיה אחד על השני, בלחץ רב. 
  • הזרקת החומר – השלב הבא הוא של הזרקת החומר לתוך התבנית דרך חור ייחודי לכך עד שכל חלל התבנית מלא. בוכנת ההזרקה ממשיכה לדחוף את הפלסטיק עד שהוא מתקשה. 
  • קירור – לאחר שהתבנית מלאה וכל חומר הגלם בפנים, מתחיל תהליך של קירור, בזמן הזה המוצר מקבל את צורתו בתוך חלל התבנית והחומר המותך הופך למוצק.
  • פתיחת התבנית – המכונה משחררת את הנעילה של התבנית ופותחת אותה בהתאם לשיטת פעולתה.
  • חילוץ המוצר – השלב האחרון אשר במהלכו המוצר המוגמר או המוצרים המוגמרים מחולצים מהתבנית, בהתאם להליך הייצור ואז עוברים למחזור הייצור הבא. 

יתרונות וחסרונות

לתהליך הזרקת פלסטיק יש יתרונות שונים. ראשית כל, עלויות הייצור נמוכות יותר בהשוואה לייצור חלקי מתכת. שנית פלסטיק מציע יותר גמישות וניתן ליצור את צורתו של הרכיב ממש בקלות יחסית. בנוסף, הגימור של הרכיבים איכותי ומלוטש, היציקה מהירה במיוחד, רמת הדיוק גבוהה ואשר ליצור חלקים שעומדים יפה במבחן הזמן.

והחסרונות? לעיתים העלות הראשונית תהיה גבוהה יותר, כלומר ייצור התבנית בהתאמה אישית והעבודה עם מכונות מתקדמות עשוי לגבות מחיר. אולם ברגע שנוצרה תבנית היא תוכל לשמש אתכם שוב, כך שההשקעה משתלמת.

תכנון ועיצוב חלקי הפלסטיק בהתאם לדרישות ייצור באמצעות הזרקה לתבנית 

מכיוון שתהליך הזרקת פלסטיק נעשה בהתאם לדרישות ייצור ועל ידי טכניקת הזרקה לתבנית, יש לתכנן ולעצב את חלקי הפלסטיק בצורה כמה שיותר מדויקת ומקצועית, בכפוף לכל הדרישות של תהליך הייצור. מטבע הדברים, תכנון לא מדויק של החלק, עשוי לגרום לכשלים, ליקויים ופגמים במוצר, ויכולות להיות לכך המון השלכות. לכן התהליך צריך להתבצע על ידי מהנדסים מומחים לדבר, או מעצבים תעשייתיים ולהם ניסיון עשיר בתהליכי הזרקת פלסטיק.

כאשר מתכננים ומעצבים את חלקי הפלסטיק יש לשים לב לגורמים שונים, לרבות, החומר הנבחר ושלל גורמים שיכולים להשפיע על התהליך כמו למשל התכווצות, זוויות חליצה, חתכים, צילועים ועוד שלל מושגים שמשמשים את המומחים שמבצעים את התכנון והעיצוב. 

הזרקות פלסטיק

 

השלב הבא בדרך הוא לתכנן את התבנית שתשמש להזרקה אשר מעוצבת בהתאמה אישית לסוג המוצר ולחומר המוזרק. ישנה חשיבות לבחירת התבנית המתאימה, ככל שהתבנית תהיה מתאימה יותר, כך תהליך הייצור יהיה יעיל יותר. מה גם שעל התבנית לגלות עמידות לכל אורך שלבי הייצור, כל שכן לטמפרטורת הנוזל המותך ולטמפרטורת הקירור.

לכן ברוב המקרים, הבחירה תהיה בפלדה או אלומיניום. כמו כן, בחירת התבנית מתבצעת בהתאם לשיקולים של עלות, מחזור החיים הצפוי, תדירות השימוש, מורכבות של המוצר ועוד.

התבנית עצמה מיוצרת על ידי מכונות ייעודיות שמאפשרות לייצר במהירות ובצורה מדויקת גם תבניות עם צורות מורכבות. לכל סוג של תבנית יש יתרונות וחסרונות, אותם מומלץ לבחון, לפני שמקבלים החלטה, על מנת להגיע לבחירת הכי נכונות.

דילוג לתוכן